Czarnobyl – serial od HBO

Czarnobyl jest ostatnio głośnym tematem. Wszystko to za sprawą świetnego mini serialu stworzonego przez HBO.

Czarnobyl – tak powinno się robić seriale

Nie jestem fanem dokumentów i pomimo wielu uproszczeń wykorzystanych w serialu – jest on godny polecenia i aktualnie moim faworytem.

Jakość produkcji od HBO jest na najwyższym poziomie (czego nie można powiedzieć o ostatnim sezonie Gra o Tron). Pierwszy odcinek oglądałem w trakcie podróży do Łodzi, które będąc jeszcze do niedawna dystopijnym miastem w granicach Polski – tematyka idealnie pasowała.

Początkowo miałem obawy, czy nie będzie to kolejny pseudodokument z elementami fantastyki robiony przez grupę studentów filmoznastwa.

HBO stanęło na wysokości zadania i stworzyło serial na najwyższym poziomie. To przykład jak powinno się tworzyć filmy dokumentalne!

Serial Czarnobyl

Oglądając wiele seriali i filmów dokumentalnych dziwię się, że mało kto wykorzystuje ten sposób narracji co twórcy Czarnobyla, czyli standardowo prowadzony serial bazujący scenariuszem na prawdziwych wydarzeniach.

Pomijając bardzo dobrze przygotowany scenariusz na oklaski zasługuje również cała oprawa audiowizualna, ale także charakteryzacja aktorów.

Czarnobyl

Osoby bliżej ze mną współpracujące wiedzą, że jestem zapalonym fanem całości tematyki strefy wykluczenia, awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, czy grach i opowieściach z serii S.T.A.L.K.E.R.

Byłem bardzo krytycznie nastawiony do serialu. Bałem się, że zrobią z tego kolejnego tasiemca. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że myliłem się.

Jest to pierwszy serial, który premierę miał do 5 lat wstecz, który mogę z czystym sercem polecić. Czemu do dwóch lat wstecz? Bo nie pamiętam daty premiery Sons of Anarchy lub Breaking Bad.

Oczywiście serial nie jest idealny, posiada wiele uproszczeń. Scenariusz w kilku miejscach bardzo różnił, wiele scen było wymyślonych. Pamiętajmy, że to tylko serial, bardzo dobry i wierny serial. Mankamenty tylko poprawiają narrację, nie wpływają na całościowy odbiór produkcji.

Serial dostępny jest pod adresem: https://hbogo.pl/seriale/czarnobyl