Domowy odstraszacz gołębi – Projekt oparty o platformę Arduino

Odstraszacz gołębi domowej roboty został stworzony na Arduino, ze względu na zaliczenie na studia z jednego przedmiotu. Nie posiadam Arduino, więc skorzystałem z internetowego panelu o nazwie TinkerCAD Circuits. Projekt jest mega wygodny i pozwala zarówno programować za pomocą Drag’n’Drop, ale również standardowo.

Odstraszacz gołębi na Arduino

Arduino

Sam projekt tego odstraszacza gołębi jest prosty. Arduino, sensor ultradźwięków, buzzer oraz silniczek do kręcenia śmigłem. Sensor pobiera informacje o otoczeniu i gdy pojawi się gołąb, wysyła informacje do płytki. Na płytce działa aplikacja (kod poniżej), która sprawdza odległość obiektu, a gdy obiekt pojawi się poniżej 200cm, wysyła zasilanie do silniczka, który zaczyna kręcić śmigłem, a buzzer zaczyna piszczeć. Powinno to skutecznie odstraszyć gołębie, chociaż to już musiałbym sprawdzić. Teoria vs. praktyka. Jednak te gołębie na balkonie mnie już tak wkurzają, że na pewno skorzystam z tego rozwiązania, jak już kupię Arduino 😀 Myślę jeszcze nad rozwiązaniem typu podczerwień, gdyż wykrywanie ultradźwiękami może być zawodne.

Kod odstraszacza gołębi

Kod również nie jest skomplikowany, co zobaczycie poniżej:

int pingPin = 7;

void setup()
{
 pinMode(7, INPUT);
 pinMode(3, OUTPUT);
 pinMode(A5, OUTPUT);
}

void loop()
{
 long duration, cm;
 analogWrite(3, 0);
 digitalWrite(A5, LOW);

 pinMode(pingPin, OUTPUT);
 digitalWrite(pingPin, LOW);
 delayMicroseconds(2);
 digitalWrite(pingPin, HIGH);
 delayMicroseconds(5);
 digitalWrite(pingPin, LOW);
 pinMode(pingPin, INPUT);
 duration = pulseIn(pingPin, HIGH);

 cm = duration/29/2;
 if (cm < 200) {
  analogWrite(3, 255);
  digitalWrite(A5, HIGH);
 }
 delay(100);
}

Dodatkowo cały projekt i demonstracja działania są dostępne pod tym adresem.

Inne zastosowania

To nie jest tak, że tylko gołębie odstraszy. Zarówno zacznie piszczeć dla wszystkiego co się porusza w obrębie kilku metrów. Może to być dzik, wrony, lisy i inne zwierzęta, co będą uciekać od naszego straszaka. Projekt jest niezwykle prosty i wygodny.